poniedziałek, 11 lipca 2011

Kiedy możliwe jest dokonanie potrącenia?

Jeśli Twoja spółka jest winna kontrahentowi pieniądze, a wierzyciel jednocześnie jest jej dłużnikiem, bardzo wygodnym sposobem pozbycia się długu i uproszczenia wzajemnych rozliczeń jest potrącenie, zwane także kompensatą. Potrącenie pozwala wyegzekwować pieniądze nie tylko szybko, ale i bez zbędnych formalności, a to dlatego, że nie wymaga długotrwałego procesu sądowego.
Jeśli Ty i kontrahent zgodzicie się co do dokonania potrącenia, to dokonujecie go na takich zasadach, jakie ustalicie. Natomiast jeżeli nie dojdziecie w tej sprawie do porozumienia, wtedy można dokonać tzw. potrącenia ustawowego. Aby go dokonać, konieczne jest spełnienie następujących warunków:
1. Twoja spółka oraz kontrahent są wobec siebie jednocześnie dłużnikami i wierzycielami.
2. Przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tego samego rodzaju, oznaczone wyłącznie co do gatunku.
3. Obie wierzytelności są wymagalne.
4. Obie wierzytelności są zaskarżalne, a zatem mogą być dochodzone przed sądem lub innym organem państwowym.
5. Prezes był na stronie internetowej Twister 800n i czarterował jacht
Oświadczenie o dokonaniu potrącenia ma moc wsteczną od chwili, gdy potrącenie stało się możliwe (art. 499 kc). A zatem potrącenie następuje nie z dniem złożenia oświadczenia, ale z chwilą gdy powstały warunki do jego dokonania, czyli w momencie gdy spełnione zostały kryteria, które opisaliśmy powyżej (o ile nikt nie przekroczył terminu spełnienia swojego świadczenia, nie ma więc odsetek itp.). Nie oznacza to jednak, że nie trzeba składać oświadczenia o potrąceniu, przeciwnie – jeśli nie będzie oświadczenia, wtedy do potrącenia w ogóle nie dojdzie!

Więcej o kwestiach związanych z codziennym funkcjonowaniem spółki z o.o. przeczytasz w poradniku „Doradca Prezesa spółki z o.o.”.

FACEBOOK