środa, 15 czerwca 2011

Na co musisz zwrócić uwagę, zawierając umowę pożyczki z członkiem zarządu?

Przy zawieraniu umowy wypożyczenia jachtu między spółką z o.o. a członkiem jej zarządu zasadniczo stosuje się takie same zasady jak przy zawieraniu zwykłej umowy pożyczki. Pamiętaj jednak o zachowaniu zasad reprezentacji spółki oraz uzyskaniu zgody korporacyjnej – jeśli zapomnisz o tych kwestiach, umowa najprawdopodobniej okaże się nieważna.

Jeśli jedną ze stron umowy pożyczki jest członek zarządu spółki, a drugą – spółka, wtedy umowę w imieniu spółki zawiera rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany przez zgromadzenie wspólników. W przypadku reprezentacji przez radę nadzorczą, dość powszechnie przyjmuje się, że wystarczy, aby pod umową złożyli podpis reprezentanci rady (zgodnie z uchwałą lub regulaminem), jeśli nie – umowę powinna podpisać cała rada nadzorcza.
Natomiast w przypadku spółki jednoosobowej, w której jedyny członek zarządu jest jednocześnie jedynym wspólnikiem, umowę w imieniu spółki podpisuje ten członek zarządu „z samym sobą” w formie aktu notarialnego.
Musisz też pamiętać, że zawarcie przez spółkę kapitałową umów: kredytu, pożyczki, poręczenia lub innej podobnej umowy z członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, prokurentem, likwidatorem albo na rzecz którejkolwiek z tych osób wymaga zgody zgromadzenia wspólników (tzw. zgoda korporacyjna). Natomiast zawarcie przez spółkę zależną umowy kredytu, pożyczki, poręczenia lub innej podobnej umowy z członkiem zarządu, prokurentem lub likwidatorem spółki dominującej wymaga również zgody zgromadzenia wspólników spółki dominującej.

Więcej o kwestiach związanych z zawieraniem umów przez spółki z o.o. przeczytasz w poradniku „Doradca Prezesa spółki z o.o.”.

FACEBOOK