czwartek, 28 kwietnia 2011

Czy zapisanie możliwości umorzenia udziałów jest możliwe poza umową spółki?

Umorzenie udziałów polega na ich prawnym unicestwieniu przez spółkę i przez to zniesieniu praw i obowiązków wspólnika związanych z ich posiadaniem. Możliwe jest umorzenie wszystkich lub tylko części udziałów danego wspólnika. Czy wspólnicy mogą umówić się, że w określonych sytuacjach udziały będą umorzone, bez wpisania tego do umowy spółki?

Nie. Jeśli udziały mają być umorzone, to konieczne jest zawarcie w umowie spółki postanowienia przewidującego taką możliwość. Dodatkowym warunkiem jest to, że spółka musi być wpisana do KRS, gdyż nie jest możliwe umorzenie udziałów w spółce w organizacji. Przy tym zawarte w umowie spółki postanowienie o umorzeniu udziałów może ograniczać się do ogólnego sformułowania, takiego jak: „udziały w spółce mogą być umarzane” – wówczas możliwe jest tylko dokonanie umorzenia tzw. dobrowolnego.

Jeżeli umowa spółki nie zawiera postanowień przewidujących umorzenie udziałów, wówczas umorzenie jest w ogóle niedopuszczalne. W tej sytuacji wspólnicy muszą zmienić umowę spółki, do czego konieczne jest uzyskanie większości 2/3 głosów zgromadzenia (o ile umowa spółki nie przewiduje bardziej rygorystycznych wymogów) oraz dokonanie w KRS wpisu zmiany umowy spółki.

Więcej o kwestiach związanych z zawieraniem umów przez spółki z o.o. przeczytasz w poradniku „Doradca Prezesa spółki z o.o.”.

środa, 20 kwietnia 2011

Czy możesz umówić się z kontrahentem, że świadczenie możesz spełnić na rzecz innej osoby?

W ramach działalności gospodarczej mogą się zdarzyć różne sytuacje. Często zdarza się, że w danej operacji łączone są interesy nie dwóch, ale trzech czy jeszcze większej ilości kontrahentów. W takiej sytuacji może okazać się, że wzajemne rozliczenia będą dokonywane na rzecz różnych podmiotów, nawet takich, z którymi spółka nie jest bezpośrednio powiązana. I wtedy pojawia się problem – „Czy możemy płacić komuś, z kim nie mamy prawnych relacji, z kim nie łączy nas umowa?”.

Jest to możliwe – trzeba pamiętać, że w Kodeksie cywilnym obowiązuje zasada swobody umów. Poza tym Kodeks cywilny wprost przewiduje nie tylko sytuacje, w których mamy do czynienia z wielością wierzycieli lub dłużników, ale także umowy o świadczenie przez osobę trzecią lub na rzecz osoby trzeciej. Świadczenie na rzecz osoby trzeciej musi być wprost zastrzeżone w umowie i osoba ta ma prawo żądać spełnienia go bezpośrednio na swoją rzecz. Co więcej, jeśli osoba taka oświadczy którejkolwiek ze stron, że chce ze swojego prawa skorzystać, to ww. zastrzeżenia umownego nie można zmienić.

Z kolei umowa o świadczenie przez osobę trzecią polega na tym, że w umowie zawartej przez strony jest wprost zastrzeżone, że osoba trzecia zaciągnie zobowiązanie albo spełni określone świadczenie. Ta ze stron, która się do tego zobowiązała, jest odpowiedzialna za szkodę, którą druga strona poniosła na skutek niespełnienia świadczenia. Może się ona jednak zwolnić od odpowiedzialności, jeśli sama spełni świadczenie.
Jak więc widzisz, możliwe jest umawianie się o spełnianie świadczeń przez osoby trzecie lub na rzecz osób trzecich, z którymi nie masz żadnych „prawnych relacji”.

Więcej o kwestiach związanych z zawieraniem umów przez spółki z o.o. przeczytasz w poradniku „Doradca Prezesa spółki z o.o.”.

poniedziałek, 11 kwietnia 2011

Jaką umowę majątkową może zawrzeć członek zarządu?

Jako członek zarządu spółki z o.o. w niektórych sytuacjach odpowiadasz za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem. Również majątkiem osobistym… Aby uniknąć ewentualnej odpowiedzialności, wielu prezesów spółek zawiera intercyzy. Czym jest intercyza? Jest to umowa majątkowa małżeńska znosząca lub ograniczająca wspólność majątkową małżeńską.

Pamiętaj, że małżonkowie mogą wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć. W tym celu muszą zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego. Małżonkowie mogą także ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może zostać podpisana zarówno przed zawarciem małżeństwa, jak i w trakcie jego trwania. Umowę majątkową małżeńska można zmienić albo rozwiązać. W razie jej rozwiązania w czasie trwania małżeństwa powstaje między małżonkami wspólność ustawowa, chyba że małżonkowie postanowią inaczej.
Jeśli zdecydujesz się wprowadzić w Twoim małżeństwie rozdzielność majątkową, wówczas zarówno ty, jak i twój małżonek, zachowacie zarówno majątek nabyty przed zawarciem umowy, jak i majątek nabyty później. Oczywiście każdy z małżonków zarządza samodzielnie swoim majątkiem.
Koniecznie pamiętaj, że może powstać także rozdzielność „przymusowa”. W myśl przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej. Ponadto ustanowienia takiej rozdzielności może żądać także wierzyciel jednego z małżonków, jeżeli uprawdopodobni, że zaspokojenie wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym wymaga dokonania podziału majątku wspólnego małżonków.

Więcej o kwestiach związanych z zawieraniem umów przeczytasz w poradniku „Doradca Prezesa spółki z o.o.”, oraz na stronie Antila 27

poniedziałek, 4 kwietnia 2011

Kto zwołuje zebrania zarządu?

Kodeks spółek handlowych nie zawiera przepisów dotyczących zasad zwoływania ani odbywania posiedzeń zarządu, takich jak ich częstotliwość, miejsce obrad, osoby uprawione do zwołania, tryb i termin zwołania. Jednak takie zasady mogą zostać zapisane w umowie spółki lub w regulaminie zarządu.

Postanowienia regulaminu zarządu mogą dowolnie określać częstotliwość odbywania posiedzeń zarządu, np. raz w miesiącu lub raz w tygodniu w stałym, dowolnie obranym dniu. Warto pamiętać, że terminy posiedzeń zarządu powinny jednak być określone w taki sposób, aby możliwe było prawidłowe zawiadomienie członków zarządu. Oznacza to, że w zawiadomieniu powinny być określone: data, godzina i miejsce posiedzenia zarządu. Zawiadomienie o posiedzeniu zarządu powinno dotrzeć do członków zarządu z odpowiednim wyprzedzeniem, wcześniej niż w dniu, w którym ma odbyć się posiedzenie.

Regulamin zarządu powinien określić, kto w spółce jest uprawniony do zwoływania posiedzeń. Najczęściej jest to prezes zarządu. Regulamin zarządu powinien także wskazywać sposób, w jaki członkowie zarządu są zawiadamiani o posiedzeniu zarządu.

Co prawda przepisy ksh nie określają trybu zwoływania posiedzeń zarządu, a jedynie mówią, że uchwały zarządu mogą być podjęte, jeżeli wszyscy członkowie zostali prawidłowo zawiadomieni o posiedzeniu zarządu. Wobec tego sposób zwołania członków zarządu na posiedzenie zarządu może być dowolny. Ważne jest tylko, aby był on ustalony w regulaminie zarządu i przestrzegany przez osoby zwołujące posiedzenie.

Więcej o kwestiach związanych z codziennym funkcjonowaniem zarządu spółki z o.o. przeczytasz w poradniku „Doradca Prezesa spółki z o.o.”.

FACEBOOK