czwartek, 25 września 2008

Dlaczego musisz na bieżąco kontrolować stan spółki?

Sąd Najwyższy zdecydował ostatnio, że członkowie zarządu, jeśli chcą uniknąć odpowiedzialności za długi spółki, muszą uważać, by na czas złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. Jeśli dopuszczają do tego, że spółka przez kilka lat coraz bardziej pogrąża się w długach, to nie mogą potem twierdzić, iż wierzyciel nie poniósł szkody, bo wniosek o ogłoszenie upadłości i tak zostałby oddalony.

W tej sprawie (sygn. akt V CSK 421/07) wynajmujący skierował pozew przeciwko dwóm członkom zarządu jednej ze spółek z o.o. (byli oni jednocześnie jedynymi wspólnikami spółki). Żądał on zapłaty za zaległy czynsz, którego spółka nie zapłaciła i którego nie udało się wyegzekwować z jej majątku. Spółka ta przez dłuższy czas borykała się z trudnościami finansowymi, a jej straty wielokrotnie przewyższały stan majątku. Zarząd złożył w końcu wniosek o ogłoszenie upadłości, ten został jednak oddalony ze względu na to, że majątek spółki nie wystarczył nawet na pokrycie kosztów postępowania.

Sąd pierwszej instancji oddalił żądanie wynajmującego, powołując się na to, że spółka przez dłuższy czas przynosiła straty, wniosek o ogłoszenie jej upadłości i tak zostałby oddalony, więc trudno mówić, by wynajmujący poniósł szkodę z powodu niezłożenia na czas wniosku. Innego zdania był Sąd Najwyższy - uznał on, że nie ma takiej sytuacji, kiedy w ogóle nie było odpowiedniego momentu na zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Taki moment z pewnością wystąpił i właśnie wtedy członkowie zarządu powinni byli złożyć wniosek, jeśli tego nie zrobili, to powinni ponosić odpowiedzialność za powstałe następnie długi spółki.

-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


Kiedy spółka może nabyć własne udziały?

Spółka może nabywać własne udziały, ich części lub ułamkowe części wyłącznie, gdy nabywa je:

1) od wspólnika będącego dłużnikiem spółki po to, aby zaspokoić swoje roszczenia,
2) od wszystkich wspólników spółki:
- w celu ich umorzenia,
- w sytuacji przejęcia innej spółki po to, aby umożliwić objęcie udziałów w spółce wspólnikom przejmowanej spółki.

Zakaz obejmuje także obejmowanie lub nabywanie udziałów bądź przyjmowania ich w zastaw przez spółkę albo spółdzielnię zależną.

Zakaz ten ma na celu uniknięcie sytuacji, w której spółka miałaby zostać swoim wspólnikiem. Sytuacja taka jest niedopuszczalna przede wszystkim dlatego, że groziłoby to pokrzywdzeniem wierzycieli spółki (spółka swoim majątkiem obejmowałaby kapitał zakładowy). Ponadto spółka tak naprawdę nie miałaby właściciela.

Ponadto do szczególnego rodzaju nabycia udziałów może dojść w przypadku transgranicznego łączenia się spółek. W tym przypadku spółka może nabyć na rachunek własny udziały lub akcje, których łączna wartość nominalna, wraz z udziałami lub akcjami nabytymi dotychczas przez nią przez spółki lub spółdzielnie od niej zależne lub przez osoby działające na jej rachunek, nie przekracza 25% kapitału zakładowego.

Pamiętaj, że aby spółka mogła przejąć własne udziały w drodze egzekucji, muszą być spełnione następujące warunki:

- spółka jest wierzycielem wspólnika (z jakiegokolwiek tytułu, np. niewniesionej dopłaty, braku zapłaty za dostarczony przez spółkę towar),
- nie istnieje żaden inny majątek, z którego można by było przeprowadzić egzekucję albo majątek ten nie wystarcza na zaspokojenie całego długu (wówczas na pokrycie reszty długu udziały będą mogły zostać nabyte przez spółkę) lub z jakiegokolwiek powodu nie nadaje się on do egzekucji, np. są to przedmioty niepodlegające egzekucji wymienione w art. 829 kpc - przedmioty urządzenia domowego, pościel, bielizna i ubranie codzienne, niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny, a także ubranie niezbędne do pełnienia służby lub wykonywania zawodu, narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika oraz surowce niezbędne dla niego do produkcji na okres 1 tygodnia (z wyłączeniem jednak pojazdów mechanicznych) itp.

Jeśli spółka wbrew prawu obejmie lub nabędzie własne udziały (części udziału lub ułamkowe części udziału) lub przyjmie je w zastaw, jako członek zarządu możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Grozi Ci kara w postaci:

- grzywny,
- kary ograniczenia wolności lub
- pozbawienia wolności do 6 miesięcy.

Zwróć uwagę, że nie jest tu istotne, czy to Ty podjąłeś decyzję, na skutek której spółka objęła własne udziały, czy też tylko akceptowałeś taki stan rzeczy - karalne jest to, że dopuściłeś do nabycia przez spółkę jej udziałów.

czwartek, 18 września 2008

Jak wyliczyć podatek przy sprzedaży udziałów?

Określenie przychodu nie sprawia trudności – jest nim wartość udziałów wyrażona w cenie sprzedaży. Może pojawić się natomiast problem, w którym momencie taki przychód powstaje.

Przychód do opodatkowania powstaje co do zasady nie w chwili otrzymania przez spółkę umówionej płatności, lecz w momencie, w którym przychód stał się już należny, czyli w dniu, w którym płatność stała się już wymagalna, nawet jeśli Twoja spółka jeszcze jej nie otrzymała (art. 12 ust. 3 updop).

Kosztami uzyskania przychodów (w przypadku sprzedaży udziałów) są wszelkie wydatki poniesione na ich nabycie. A zatem będzie to nie tylko kwota zapłaty za udziały, ale także wszystkie wydatki bezpośrednio związane z ich zakupem (art. 16 ust. 1 pkt 8 updop).

Także w przypadku zbycia udziałów objętych za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część koszty uzyskania przychodów w postaci wartości nominalnej objętych udziałów powinieneś określić w celu odprowadzenia podatku dopiero w momencie zbycia udziałów.

Co przy zbyciu udziałów będziesz mógł zakwalifikować jako koszt uzyskania przychodu? Kiedy nie będziesz musiał płacić podatku od czynności cywilnoprawnych? Czy od transakcji musisz zapłacić VAT? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w najbliższej aktualizacji poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.”.

-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


Kiedy możesz dokonać potrącenia z pensji pracownika?

Powinieneś znać obowiązki związane z potrąceniami dokonywanymi z pensji pracownika, w przeciwnym razie możesz ponieść konsekwencje w postaci:

wymierzonej przez komornika grzywny w wysokości 500 zł,
odpowiedzialności odszkodowawczej za szkodę wyrządzoną wierzycielowi na skutek np. niezastosowania się do wezwania dotyczącego: niewypłacania dłużnikowi poza częścią wolną od zajęcia żadnego wynagrodzenia i przekazywania zajętego wynagrodzenia, przedstawienia zestawienia wynagrodzenia dłużnika, podania kwoty i terminów przekazywania wierzycielowi wynagrodzenia, złożenia oświadczenia o rodzaju przeszkód do wypłacenia wynagrodzenia.
Spółka jako pracodawca może potrącić bez zgody pracownika tylko następujące 4 należności:

- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
- udzielone pracownikowi zaliczki pieniężne,
- kary pieniężne przewidziane w art. 108 kp.
Zasadniczo inne należności mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika przez pracodawcę tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie (art. 91 kp). Jeżeli pracownik takiej zgody nie wyrazi, pracodawca jest obowiązany wypłacić mu wynagrodzenie w pełnej wysokości, o ile nie jest zobowiązany do potrącenia w przypadkach niewymagających zgody pracownika.

Zgoda pracownika na potrącanie musi być wyrażona na piśmie. Koniecznie zadbaj o zachowanie tej formy. Zgoda pracownika wyrażona w formie ustnej lub dorozumiane wyrażenie przez niego zgody jest nieważne, co należy traktować tak jakby pracownik w ogóle jej nie wyraził. Zgoda pracownika musi być zatem wyraźna i bezsporna. Pisemne oświadczenie pracownika powinno wskazywać na czyją rzecz i w jakiej wysokości może być dokonane potrącenie. Za każdym razem pracownik musi zatem być poinformowany przez pracodawcę o wielkości długu i jego podstawy, aby zgoda jego została uznana za ważną i wiążącą. Wyrażenie zgody przez pracownika na dokonanie potrąceń z jego wynagrodzenia bez świadomości wielkości długu i istnienia przesłanki odpowiedzialności jest bowiem nieważne (wyrok Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z 5 maja 2004 r., sygn. akt I PK 529/2003, LexPolonica nr 366692, Gazeta Prawna 2004/89 str. 8).

Więcej na temat potrąceń przeczytasz w najbliższej aktualizacji poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.” w artykule, z którego pochodzą powyższe informacje.

czwartek, 4 września 2008

Jak musisz oznakować towar, który wprowadzasz na rynek?

Dziś ciąg dalszy zmian w przepisach gospodarczych – przypominam, że wejdą one w życie 20 września br., zaś szczegółowo przeczytać o nich możesz w poprzednim e-letterze oraz w najbliższej aktualizacji Poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.”.

Jeśli Twoja spółka wprowadza towar do obrotu na terytorium Polski, musi zamieszczać na towarze, czyli na opakowaniu lub etykiecie, instrukcji lub w inny, zwyczajowo przyjęty sposób dostarczać pisemnych informacji w języku polskim:
1) określających firmę spółki i jej adres;
2) umożliwiających identyfikację towaru (nie dotyczy to towarów, wobec których odrębne przepisy szczegółowo regulują obowiązki w zakresie oznakowania).

Powyższe zasady nie dotyczą środków spożywczych w rozumieniu rozporządzenia (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z 28 stycznia 2002 r. ustanawiającego ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołującego Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiającego procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności (Dz.Urz. UE L 31 z 1 lutego 2002 r. s. 1; Dz.Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 15, t. 6, s. 463 i nast.).

-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


Jak wzmocnione zostaną Twoje prawa w kontaktach z urzędem?

Zmieniony zostanie art. 9 usdg. Przepis ten mówi teraz o tym, że organy administracji publicznej wykonując swoje zadania, przede wszystkim w zakresie nadzoru i kontroli, mogą działać tylko z poszanowaniem uzasadnionych interesów przedsiębiorcy. Dodano jednak, że organy administracji działać mogą wyłącznie na podstawie i w granicach prawa.
Taki zapis ma wzmocnić pozycję przedsiębiorców w ewentualnych sporach z organami administracji.

Ponadto tak jak dotychczas organy administracji publicznej są obowiązane do załatwiania spraw przedsiębiorców bez zbędnej zwłoki. Zasadę tę rozszerzono jednak o nowe postanowienie, niewątpliwie korzystne Twojej spółki – organy administracji publicznej nie będą mogły odmówić przyjęcia niekompletnych pism i wniosków ani żądać dołączenia jakichkolwiek dokumentów, których konieczność przedstawienia lub złożenia nie wynika wprost z przepisu prawa.

Zmiany powyższe mogą się wydawać dość drobne, jednak w praktyce może się ukazać, że bardzo pomogą przedsiębiorcom w toczeniu sporów z organami administracyjnymi i łatwiej będzie skarżyć niekorzystne decyzje.

FACEBOOK